United States Forums

Start a new topic Change Forum
Advanced search

Trip Report Rental RV trip to Yellowstone - from Northern California

Jump to last reply

I had been watching this site for a long time without registration. We got a lot of valuable information, and now it is my turn for contributions.

We are a family of 5 (including grandpa, grandma, a 3 yr old), living in San Francisco Bay area. Before our travel, we try to weigh the cost and fun between cruise and RV trip. For a 12 days travel, the best deal I can find for cruise is 1100$/person plus some hidden cost such as Shore Excursions, Tipping etc. In this aspect, RV trip is much more affordable. On the other hand, Cruise is much more relaxing, but it can be boring to stay on cruise for that many days and sleep in an interior windowless room.

Summary of our cost:
1. Rental fee for a standard size Class C RV:
We use Cruise America RV rental, which is109$/day with insurance included for 13 days = $1417. Our travel is actually 12 days, but we have to rent an extra night as they have the rule that RV must be returned before 11am.
2. RV mileage cost:
0.32 /mile. We drive 2399 miles in total As we got the deal with 100miles/day is included in the RV rental fee. the total cost for mileage is (2399-1300)*0.32 = $351.68
3. Gas
Total Gas bill is 993$ with average gas price is $3.7-$3.9/gallon. We use 263 Gallon Gas in total, So the RV Gas consumption is about 9mpg which is common for standard size Class C RV.
4. RV park/campground
We stay 12 nights on the RV, The RV park/campground fee total at 384$. The parks ranged from dry camp at $20-$25/night to $60/night full hookup one at Grand Teton national park. We use an Android App named RV Camps Locator. In comparison to Reserve America, this app contains much more RV parks,actually, the most complete one I have seen so far. It map out all of them and is really helpful to locate RV park on our way. We can decide how much we want to drive each day with great flexibility.
5. Dining
We only eat out twice - 140$ in total. We cook on our RV or campfire all the other time. The saving is extraordinary for 5 people. The refrigerator is kind of small, so we bring a large cooler with us. It is very helpful to have a meal plan for everyday.

The total cost is less than $3500 and the trip is well worthy. It is our first time to drive RV, surprisingly, it is not hard to drive at all, just as easy as driving a Van. The only part tricky is when you back your RV, you would need another person to watch it for you.

4 Replies |Back to top

| Add a Reply

Sign in to comment.

Recent Activity

  • Announcement: Writers Needed for Morocco Guidebook
    by Emily_D Fodor's Editor | Posted on Apr 11, 14 at 05:51 PM
View all United States activity »
  1. 1 Advice on a Hamptons Day Trip
  2. 2 Travel West Coast
  3. 3 2 Days in Portland - Best of?
  4. 4 New York City Restaurants
  5. 5 Places to eat like a local in Los Angeles
  6. 6 Timeshare Nightmares
  7. 7 New York City Taking First Steps Against Air BnB Members
  8. 8 Downtown Denver restaurant recommendation, please~
  9. 9 Santa Fe advice needed (40th anniversary)
  10. 10 Which NYC subway should I take?
  11. 11 Helicopter tours from Vegas to Grand Canyon
  12. 12 Chicago Architectural River Tours - which one for us?
  13. 13 Where to stay with kids in Nashville
  14. 14 East Coast road trip from Boston to Washington DC
  15. 15 Brooklyn why?
  16. 16 Glacier, Yellowstone, and Grand Teton itinerary - advice requested please!
  17. 17 Cab Cost from McCarren to Venetian Hotel?
  18. 18 New York City Subway Fare Payment
  19. 19 Rafting in Wisconsin
  20. 20 Cocoa Beach Restaurant Recommendations near Courtyard Cocoa Beach
  21. 21 Trip Report Hawaii Trip. Paradise Lost (Or At Least Misplaced)
  22. 22 Phoenix restaurants
  23. 23 5 week in US/Mexico
  24. 24 Camping at Grand Canyon, Bryce, Zion and Arches
  25. 25 10 day trip to California
View next 25 » Back to the top